Разлика помеѓу преработките на „Анастасиј II“

Додадени 928 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
'''Анастасиј II ''' ([[грчки]]: ''Ἀναστάσιος Β΄ Ἀρτέμιος'') бил византиски император кој владеел во периодот од [[713]] до [[715]] година.
 
Пред да биде крунисан како император, Анастасиј бил голем великодостојник во царскиот двор. Армијата во тема Опсикион, Тракија, која започнала со востание против императорот [[Филипик Вардан]] го прогласила на Артемиј за император под името Анастасиј. Откако Филипик бил заробен и ослепен од заговорници во царската палата, тој бил соборен од власт и Анастасиј по ова дошол во престолнината Константинопол. Анастасиј II го задржал името "''Артемиј''" кое се гледа од печатените монети на кои пишува ARTEMIUS ANASTASIUS.
 
 
{{Шаблон:Византиски владетели}}