Разлика помеѓу преработките на „Анастасиј II“

Одземени 412 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 39 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q41620 (translate me))
'''Анастасиј II ''' ([[грчки]]: ''Ἀναστάσιος Β΄ Ἀρτέμιος'') бил византиски император кој владеел во периодот од [[713]] до [[715]] година.
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{Инфокутија за личност
| име=Анастасиј II<br />
| портрет=Solidus-Anastasius II-sb1463.jpg
| опис=Солид на Анастасиј II
| наставка=
| роден-дата=
| роден-место=
| починал-дата= [[718]]
| починал-место=
}}
 
'''Анастасиј II''' ([[Грчки јазик|Грчки]] ''Αρτέμιος Ἀναστάσιος Β'') бил цар на [[Византија]] од [[713]] година до [[715]].
 
{{Никулец за биографија}}
 
{{Шаблон:Византиски владетели}}