Разлика помеѓу преработките на „Филипик Вардан“

Додадени 156 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
 
На крајот на [[мај]] [[713]] година Опсикијските војници се побуниле во [[Тракија]]. Некои од нивните офицери успеале да влезат во царската палата и да го ослепат Филипик на [[3 јуни]] [[713]] година. Тој бил наследен за кратко од својот главен секретар Артемиј, кој бил прогласен за император под името [[Анастасиј II (владетел)|Анастасиј II]].
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски==
{{Commons category|Philippicus|position=left
 
{{Шаблон:Византиски владетели}}
 
[[Категорија:Римски императорски конзули]]
[[Категорија:Починати во 713 година]]
[[Категорија:Дваесетгодишна анархија]]