Разлика помеѓу преработките на „Јустинијан II“

Додаден 321 бајт ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
'''Јустинијан II''' ([[грчки]]: ''Ιουστινιανός Β΄'', [[латински]]: ''Iustinianus II''), ({{роден на|||668}} во {{роден во|Константинопол}} - {{починал на|11|декември|711}} во {{починал во|Константинопол}}) бил византиски император кој владеел во периодот од [[685]] до [[695]] и од [[705]] до [[711]] година.
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{Инфокутија за личност
| име=Јустинијан II Ринотмет<br />
| портрет=Solidus-Justinian II-Christ b-sb1413.jpg
| опис=Солид на Јустинијан II
| наставка=
| роден-дата= [[669]]
| роден-место=
| починал-дата= 11 декември [[711]]
| починал-место=
}}
 
Јустинијан бил син на Константин IV Погонат. Останува во историјата познат со прекарот Ринотмет (грчки ὁ Ῥινότμητος - птсечен нос). Во неговиот прв брак со Евдокија ја добил ќерката Анастасија, додека од неговиот втор брак со Теодора имале син Тибериј.
'''Јустинијан II Ринотмет''' ([[Грчки јазик|Грчки]] ''Ιουστινιανός Β΄, Ioustinianos II'') бил цар на [[Византија]] од [[705]] година до [[711]].
 
Со неговата смрт бил ставен крај на Ираклиевата династија.
{{Никулец за биографија}}
 
{{Шаблон:Византиски владетели}}