Разлика помеѓу преработките на „Фудбалот во Прилеп“

Додадени 482 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
* СК „ Огнена Искра “ - основан 1919 година во Прилеп, основач бил Пане Напески, активен играч во „ Огнена Искра“
* СК „ Југославија“ - основан е на 24 мај 1921 година од група граѓани и млади луѓе.<ref>„Прилеп и Прилепско низ историјата“ , книга 2, страна 108. </ref><ref>Весник“ Вардар “ од 5 јуни 1932 година, страна 5.</ref>
 
== Ученички тим==
Првиот прилепски Спортски клуб „ Македонија“ е оформен 1922 година, на 12 јули 1922 година битолските фудбалери отпатуваа во Прилеп каде се одигра првиот егзибиционен фудбалски натпревар.<ref> „ Фудбалот во Битола низ децении“,автор Димче Миноски.</ref>
 
 
179

уредувања