Разлика помеѓу преработките на „Негидалски јазик“

Додадени 18 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
}}
 
'''Негидалски јазик''' е [[тунгуски јазици|тунгуски јазик]] зборуван во источна [[Русија]] се до [[АмурскаАмур (река)|реката Амур]]. Јазикот е поделен на два дијалекта и тоа: горен дијалект и долен дијалект. Негидалскиот јазик е јазик што е скоро до исчезнување, го зборуваат околу 175 луѓе.