Разлика помеѓу преработките на „Негидалски јазик“

Додадени 479 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
(Нова страница: {{Инфокутија Јазик |име= Негидалски јазик |изворноиме= |изговор= |држави= Русија |регио...)
 
}}
 
'''Негидалски јазик''' е [[тунгуски јазици|тунгуски јазик]] зборуван во источна [[Русија]] се до [[Амурска река]]. Јазикот е поделен на два дијалекта и тоа: горен дијалект и долен дијалект. Негидалскиот јазик е јазик што е скоро до исчезнување, го зборуваат околу 175 луѓе.