Битка кај Хазир: Разлика помеѓу преработките

Додадени 613 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Infobox military conflict
|conflict=Битка кај Хазир
|partof= [[Византиско-арапски војни]]<br>[[Муслиманско освојување на Сирија]]
|image=
|caption=
|date=јуни 637
|place=[[Сирија]]
|result=муслиманска победа
|combatant1=[[Праведен калифат]]
|combatant2=[[Византија]]
|commander1=[[Халид ибн ал-Валид]]
|commander2=Менас †
|strength1=17,000
|strength2=70,000
|casualties1=минимални
|casualties2=целиот гарнизон
}}
'''Битката кај Хазир''' се одвила во [[јуни]] [[637]] година помеѓу силите на [[Византија]] и [[Праведен калифат|Праведниот калифат]] на територијата на денешна [[Сирија]]. Битката е дел од [[Византиско-арапски војни|Византиско-арапските војни]] и [[Муслиманско освојување на Сирија|Муслиманското освојување на Сирија]], а завршила со победа на [[Праведен калифат|Праведниот калифат]].
 
 
Битката започнала кога Халид ги распоредил своите сили во борбена формација. Менас својата армија ја организирал во еден центар и две крила и самиот бил во првите редови како лидер на армијата. Така наскоро започнала жестока битка. Уште на почетокот лидерот Менас бил убиен. Кога веста за неговата смрт се расширила меѓу христијаните, тие гневни сакале да се одмаздат. Во меѓувреме, Халид започнал напад со коњаницата кон крилните позиции. Наскоро целата византиска армија била опкружена и ниту еден византиски војник не преживеал<ref name="Tabari: Vol. 3, p. 98">Tabari: Vol. 3, p. 98..
== Наводи ==
{{наводи}}