Битка кај Хазир: Разлика помеѓу преработките

Додадени 56 бајти ,  пред 7 години
Нема опис на уредувањето
== Битка ==
 
Битката започнала кога Халид ги распоредил своите сили во борбена формација. Менас својата армија ја организирал во еден центар и две крила и самиот бил во првите редови како лидер на армијата. Така наскоро започнала жестока битка. Уште на почетокот лидерот Менас бил убиен. Кога веста за неговата смрт се расширила меѓу христијаните, тие гневни сакале да се одмаздат. Во меѓувреме, Халид започнал напад со коњаницата кон крилните позиции. Наскоро целата византиска армија била опкружена и ниту еден византиски војник не преживеал<ref name="Tabari: Vol. 3, p. 98">Tabari: Vol. 3, p. 98..