Битка кај Хазир: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.666 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(нс)
 
Нема опис на уредувањето
'''Битката кај Хазир''' се одвила во [[јуни]] [[637]] година помеѓу силите на [[Византија]] и [[Праведен калифат|Праведниот калифат]] на територијата на денешна [[Сирија]]. Битката е дел од [[Византиско-арапски војни|Византиско-арапските војни]] и [[Муслиманско освојување на Сирија|Муслиманското освојување на Сирија]], а завршила со победа на [[Праведен калифат|Праведниот калифат]].
 
== Позадина==
 
По освојувањето на Ерусалим, калифот Омер се вратил во Медина и следејќи ги неговите упатства, Јазид се упатил кон Кесарија и уште еднаш започнал опсада. Додека Амр и Шарабил марширале кон Палестина и Јордан, Абу Убаид и Халид ибн ал-Валид со армија од околу 17,000 војници заминале од Ерусалим со задача да биде освоена северна Сирија. Абу Убаид заминал кон Дамаск кој бил под муслиманска власт, а од таму кон Емеса. По неколку дена тие пристигнале пред Хазир, место кое се наоѓа недалеку од Кинасрин. Византискиот командант на Кинасрин бил Менас, кој бил истакнат војник. Тој знаел дека кога решил да не се повлече кон Анадолија, дека еден ден неговите земји некогаш ќе бидат нападнати и дека ќе мора да се предаде, бидејќи немало никаква помош од императорот. Поради тоа, тој решил да преземе офанзива пред муслиманските сили да пристигнат кон градот. Така со сила од околу 70,000 војници тој започнал напад.