Разлика помеѓу преработките на „Зајак“

Додадени 1.032 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
{{викификација}}
'''Зајакот-дупкар''' спаѓа во редот зајакообразни цицачи и во фамилијата зајаци, во која се вбројува и обичниот зајак. Домашните видови настанале од дивиот зајак-дупкар. Потекнува од Европа, но денес го населува целиот свет, освен на Антартикот и некои острови во Југоисточна Азија. Се среќава во тревни или шумовити предели, како и во обработени полиња. Достигнува должина од 40 цм и тежина од 2 кг. Живее од 3 до 6 години. Сексуалната зрелост ја постигнува на возраст од околу четири месеци и се спарува во текот на пролетта и летото. По едномесечен период на носење, женката раѓа 2 до 7 малечки, 4 до 5 пати во текот на годината. Младенчињата се раѓаат слепи и без влакна, во дувло ископано во земјата, на меко легло прекриено со влакна од мајката. Зајакот-дупкар е тревојадец. Тој се храни со трева, корења, лисје, кора од дрвја. Поради тоа забите му се трошат и горните секачи постојано му растат.
 
== Галерија ==
 
<gallery caption="Зајци во дворот на [[Неготински манастир|Неготинскиот манастир]]">
Податотека:Зајак како дел од дворот на манастирот „Св. Ѓорѓи“ 1.JPG|
Податотека:Зајак како дел од дворот на манастирот „Св. Ѓорѓи“ 2.JPG|
Податотека:Зајак како дел од манастирот „Св. Ѓорѓи“ во Неготино.JPG|
Податотека:Зајак како дел од манастирот „Св. Ѓорѓи“, Неготино.JPG|
Податотека:Зајак како дел од манастирот „Св. Ѓорѓи“.JPG|
Податотека:Зајаци како дел од дворот на манастирот „Св. Ѓорѓи“ 1.JPG|
Податотека:Зајаци како дел од дворот на манастирот „Св. Ѓорѓи“ во Неготино.JPG|
</gallery>
 
[[Категорија:Цицачи]]