Модра ветрушка: Разлика помеѓу преработките

Додадени 18 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Removing Link FA template (handled by wikidata))
сНема опис на уредувањето
}}
 
'''МодратаМодра ветрушка''' (''{{науч|Falco vespertinus''}}), е [[Граблива птица|птица-грабливка]]. Припаѓа во редот на [[соколовидни]]те птици, фамилијаод семејството [[соколи]]. Оваа птица се сретнува во источна [[Европа]] и [[Азија]], но станува сè поретка поради недостаток на живеалишта и ловот. Оваа птица ја има и во [[Македонија]]. [[Image:Rotfußfalke Falco vespertinus.jpg|thumb|left|Модра ветрушка (машко)]]
[[Image:Falco vespertinus.jpg|thumb|left|Модра ветрушка (женско)]]
[[File:Faucon kobez MHNT.jpg|thumb|''Falco vespertinus''- јајце]]