Разлика помеѓу преработките на „Апсолутна монархија“

Одземени 1.209 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с
{{Форми на владеење}}
'''Апсолутната монархија''' или '''апсолутизам''' е монархичка форма на управување, при што целата власт во земјата (законодавна, извршна, судска, a понекогаш и духовната власт), de facto и de jure, е фокусирана во рацете на [[монарх]]от. Во апсолутната монархија, монархот ја спроведува извршната власт заедно со влада, а законодавната - со користење на различни законодавни органи (изборни или назначени). Во Апсолутна монархија нема ограничувања на власта на монархот.
Според официјалната доктрина на апсолутната монархија власта на монархот има божествено потекло <ref>Bouwsma, William J., in Kimmel, Michael S. Absolutism and Its Discontents: State and Society in Seventeenth-Century France and England. New Brunswick, NJ: Transaction Books, 1988, 15</ref> и во некои земји, монархот не само световното туку весрко лице. Такви држави се нарекуваат теократски монархии - на пример, [[Ватикан]] и [[Саудиска Арабија]].
 
== Извори ==
{{наводи}}
[[Категорија:Форми на владеење]]
 
[[Категорија:Форми на владеење]]
[[ar:ملكية مطلقة]]
[[ba:Абсолют монархия]]
[[ca:Monarquia absoluta]]
[[cs:Absolutní monarchie]]
[[da:Enevælde]]
[[de:Monarchie#Absolute Monarchie]]
[[el:Απόλυτη Μοναρχία]]
[[en:Absolute monarchy]]
[[eo:Absoluta monarkio]]
[[es:Monarquía absoluta]]
[[eu:Monarkia absolutu]]
[[fa:پادشاهی مطلقه]]
[[fi:Absoluuttinen monarkia]]
[[hr:Apsolutna monarhija]]
[[hu:Abszolút monarchia]]
[[id:Monarki mutlak]]
[[is:Einveldi]]
[[it:Assolutismo monarchico]]
[[ja:絶対君主制]]
[[ka:აბსოლუტური მონარქია]]
[[ko:전제군주제]]
[[ku:Keyatiya serberdayî]]
[[lt:Absoliutinė monarchija]]
[[lv:Absolūtā monarhija]]
[[ms:Raja mutlak]]
[[nl:Absolute monarchie]]
[[nn:Einevelde]]
[[no:Enevelde]]
[[pl:Monarchia absolutna]]
[[pt:Monarquia absoluta]]
[[ru:Абсолютная монархия]]
[[scn:Assulutìsimu munàrchicu]]
[[sh:Apsolutna monarhija]]
[[sk:Absolutistická monarchia]]
[[sr:Апсолутна монархија]]
[[sv:Absolut monarki]]
[[th:ระบอบสมบูรณาญาสิทธิราชย์]]
[[tr:Mutlak Monarşi]]
[[uk:Абсолютизм]]
[[vec:Monarchìa asołuta]]
[[vi:Phong kiến tập quyền]]
[[zh-yue:帝制]]