Разлика помеѓу преработките на „Хорхе Луис Борхес“

Додадени 42 бајти ,  пред 5 години
embed {{Нормативна контрола}} with Wikidata information
(embed {{Нормативна контрола}} with Wikidata information)
== Смрт ==
Хорхе Луис Борхес умира на 14 јуна [[1986]] година, на 86 години, од рак на јетрата. Според верските сфаќања, Борхес се изјаснува како [[Агностицизам|агностик]]. Една од неговите последни желби е да го закопаат на гробиштата во [[Женева]]. Неговиот надгробен споменик е дело на аргентинскиот скулптор Едуард Лонгат. Во февруари [[2009]] године е направен проект за преместување на посмртните останки на Борхес на гробиштата во Буенос Аирес. Вдовицата на Борхес Марија Кодама жестоко се противи и проектот пропаѓа.
{{Нормативна контрола}}