Разлика помеѓу преработките на „Наусикаа од долината на ветрот“

embed {{Нормативна контрола}} with Wikidata information
с (Bot: Migrating 4 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q8885676 (translate me))
(embed {{Нормативна контрола}} with Wikidata information)
Кога Токума Шотен го контактирале Мијазаки со цел неговата манга да ја претворат во филм, тој првично ги одбил, но потоа се согласил под услов тој да го режира филмот. Наушикаа е изработена од страна на аниматори најмени само за овој филм и платени од рамка. Еден по-истакнат аниматор е бил Хидеаки Ано, кој подоцна го режираше Neon Genesis Evangelion. Задачата на Ано беше да ги нацрта сцените каде God Warrior напаѓа, нешто што според [[Тошио Сузики]] е „поентата на филмот“.
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Јапонски филмови]]