Григориј VII Цариградски: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''Георгиј VII''' ({{роден на|21|септември|1850}} – {{починал на|17|ноември|1924}}) бил [[Вселенски патријарх]] од 1923 сè до 1924.
Тој го вовел новиот календар во цариградската црква. Одеднаш починал од масивен [[срцев удар]] во 1924.