Григориј VII Цариградски: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Георгиј VII''' ({{роден на|21|септември|1850}} – {{починал на|17|ноември|1924}}) бил вселенски...)
 
Нема опис на уредувањето
'''Георгиј VII''' ({{роден на|21|септември|1850}} – {{починал на|17|ноември|1924}}) бил [[вселенскиВселенски патријарх]] од 1923 сè до 1924.
Тој го вовел новиот календар во цариградската црква. Одеднаш починал од масивен [[срцев удар]] во 1924.