Витамин Б6: Разлика помеѓу преработките

Одземени 66 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
За '''витаминотВитамин Б6''' може да се каже дека е еден од најважните витамини во организмот. Тој е важен за формирањето на аминокиселините, а со тоа и на протеините. Витамин Б6 е потребен за следните функции: работата на мозокот и централниот нервен систем, производство на одредени невротрансмитери (пример серотонинот), правилно работење на мускулите, производство на некои хормони (адреналин и допамин), производство на хемоглобинот во црвените крвни зрнца, електролитна рамнотежа во телото, развој и раст на фетусот и новороденчето итн.
 
==Извор==
За '''витаминот Б6''' може да се каже дека е еден од најважните витамини во организмот. Тој е важен за формирањето на аминокиселините, а со тоа и на протеините. Витамин Б6 е потребен за следните функции: работата на мозокот и централниот нервен систем, производство на одредени невротрансмитери (пример серотонинот), правилно работење на мускулите, производство на некои хормони (адреналин и допамин), производство на хемоглобинот во црвените крвни зрнца, електролитна рамнотежа во телото, развој и раст на фетусот и новороденчето итн.
==Каде го има витаминот Б6?==
Во поголеми количини се наоѓа во лебниот квасец,во житните растенија,во [[гравот]],[[сојата]] и други градинарски растенија.Во продуктите од животинско потекло се наоѓа во [[црниот дроб]],[[бубрезите]],[[месото]],[[млекото]] и жолчката од [[јајце]].
 
==Делување==
==Како делува витаминот Б6?==
Без витамин Б6 нема [[протеини]], без протеини нема [[хормони]], а без хормони сите функции во организмот се доведени во прашање. Да ги спомнеме само серотонинот, допаминот и мелатонинот, кои заедно го регулираат биолошкиот часовник, спиењето, когнитивната функција, чувствата и однесувањето. Витаминот Б6 учествува во изградбата на неколку невротрансмитери (материи кои овозможуваат пренос на нервните импулси). Недостатокот на витаминот Б6 доведува до невролошки и психолошки пореметувања.
 
Препорачана дневна доза за возрасен маж изнесува 2.0мг/ден, додека за жени изнесува 1.6мг/ден, при нормална прехрана. Не се препорачува во лечење на [[акни]] и слични дерматози, при интоксикација со [[алкохол]], [[астма]], [[хемороиди]], [[мигрени]],= ниту како препарат за подобрување на апетитот или стимулација на лактацијата.
{{никулец}}
 
[[Категорија:Витамини]]