Цветко Узуновски: Разлика помеѓу преработките

Додадени 519 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Cvetko Uzunovski.JPG|thumb|150px|десно|Цветко Узуновски]]
'''Цветко Узуновски - Абас''' ([[Царев Двор]], [[Ресен]]ско, [[24 декември]] [[1912]] - [[Скопје]], [[24 мај]] [[1993]])<ref>„Македонска енциклопедија“, МАНУ, Скопје, 2009, 1527-1528 стр.</ref> е македонски комунист, учесник во [[Шпанска граѓанска војна|Шпанската граѓанска војна]] и во [[НОБ]] и истакнат комунистички функционер по ослободувањето. Носител е на [[Партизанска споменица 1941]].
 
== Пред војната ==
 
Како занаетчиски работник, во [[1934]] година се приклучил на синдикалното движење, а во [[1937]] година станал член на [[КПЈ]]. Во јуни [[1937]] година пристигнува во [[Шпанија]] каде до [[1939]] година учествува во [[Шпанска граѓанска војна|Шпанската граѓанска војна]].<ref>[http://www.marxists.org/makedonski/istorija/spanija/makedonski_spanci.htm Македонци учесници во Шпанската граѓанска војна]</ref> По падот на Шпанската република, Узуновски е во концентрационен логор во Франција до [[1941]] година. Заедно со други југословенски логораши во 1941 година заминува на работа во [[нацистичка Германија]], каде е одреден да работи во Еспенхајм во близина на [[Лајпциг]].<ref>Vojo Todorović Lerer “Od Vernea do Ustaničkog Drvara” vo Čedo Kapor (ur.) "Španija 1936-1939", "Vojnoizdavački zavod", Beograd, 1971, tom 4, 429-438 str.</ref>
 
== НОВ ==
<references />
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Узуновски, Цветко}}
[[Категорија:Дејци на КПМ|Узуновски]]
[[Категорија:УчеснициДејци вона Шпанската граѓанска војна|УзуновскиКПМ]]
[[Категорија:МакедонскиУчесници партизани|Узуновскиво Шпанската граѓанска војна]]
[[Категорија:ДелегатиМакедонски на Првото заседание на АСНОМ|Узуновскипартизани]]
[[Категорија:МакедонскиДелегати генерали|Узуновскина Првото заседание на АСНОМ]]
[[Категорија:Ресенчани|УзуновскиМакедонски генерали]]
[[Категорија:Царев Двор|УзуновскиРесенчани]]
[[Категорија:Царев Двор]]
6.555

уредувања