Разлика помеѓу преработките на „Василиј I Македонецот“

нема опис на уредувањето
с
{{Infobox royalty
[[Податотека:Solidus-Basil I with Constantine and Eudoxia-sb1703.jpg|мини|300п|десно|Василиј I Македонецот, неговиот син Константин и неговата втора жена]]
|император
{{Инфокутија за личност |
|name име=Василиј I Македонецот|портрет= |
|full name =Василиј I Македонецот<br /> Βασίλειος ὁ Μακεδών ([[Грчки јазик|грчки]])
опис=византиски император |
|title =[[Византиски владетели|Император]] на [[Источно римско царство|Источното римско царство]]
наставка= |
|image = Solidus-Basil I with Constantine and Eudoxia-sb1703.jpg
роден-дата= |
|imgw =300px
роден-место= Визатија, тема Македонија |
[[Податотека:Solidus-Basil|caption I with Constantine and Eudoxia-sb1703.jpg|мини|300п|десно| =Василиј I Македонецот, неговиот син Константин и неговата втора жена]], царицата Евдокија Ингерина
починал-дата= |
|succession=Византиски император
починал-место= |
|reign =867 – 886
|date of birth =811
|place of birth =[[Македонија (тема)]]
|date of death =29 август 886
|place of death =[[Константинопол]]
|predecessor =[[Михаил III Пијаница|Михаил III]]
|successor =[[Лав VI Мудриот|Лав VI]]
|spouse =Марија (прва)<br />Евдокија Ингерина (втора)
|house = [[Македонска династија]]
|house-type =
|father =
|mother =
}}
'''Василиј Први''', наречен уште '''Македонецот''', (околу [[811]]- [[29 август]] [[886]] год.) е [[Византија|византиски]] император кој е родоначалник на [[Македонска династија|лозата на Македонците]]. По потекло Василиј е Ерменец, од ерменска фамилија или мешано словенско-ерменска, која стотина години живеела во [[Адријанопол]] (сега [[Едрене]]), и поради тоа што е роден во [[Македонија (тема)|тема Македонија]], во сите византиски извори е наречен Македонец, а неговата династија - династија на Македонците - „Македонос“<ref>Ibidem, p. 228; cf. GSBH, V, p. 155 </ref><ref>"Basil I." Encyclopedia Britannica. 2005.</ref><ref> Извадоци од меѓународната конференција ЕРМЕНСКИ КОНСТАНТИНОПОЛ организирана од Р.Г. Хованисијан, УКЛА, 19-20 мај, 2001, УНИВЕРЗИТЕТ НА КАЛИФОРНИЈА, ЛОС АНЏЕЛЕС, АУДИТОРИУМ ДИКСОН.</ref>