Разлика помеѓу преработките на „Теодосиј I“

Додадени 884 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
{{Infobox monarch
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
|name = Theodosius I
{{Инфокутија за личност
|full name = Flavius Theodosius (from birth to accession); <br>Flavius Theodosius Augustus (as emperor)
| име=Теодосиј I<br />
|title = 67th [[Roman Emperor|Emperor]] of the [[Roman Empire]]
| портрет=Theodosius I. Roman Coin.jpg
|image = File:Disco o Missorium Teodosio MPLdC.jpg
| опис=Цар на [[Римска империја|Римската империја]]
|imgw = 300px
| наставка=
|caption = Theodosius
| роден-дата= [[347]]
|reign = 19 January 379&nbsp;– 15 May 392 (emperor in the [[Eastern Roman Empire|East]];<br>15 May 392&nbsp;– 17 January 395 (whole empire)
| роден-место= [[Шпанија]]
|predecessor = [[Valens]] in the [[Eastern Roman Empire|East]]<br>[[Gratian]] in the [[Western Roman Empire|West]]<br>[[Valentinian II]] in the [[Western Roman Empire|West]]
| починал-дата= [[395]]
|successor = [[Arcadius]] in the [[Eastern Roman Empire|East]];<br>[[Honorius (emperor)|Honorius]] in the [[Western Roman Empire|West]]
| починал-место= [[Милано]], денешна [[Италија]]
|spouse = 1) [[Aelia Flaccilla]] (?–385)<br> 2) [[Galla (wife of Theodosius)|Galla]] (?–394)
}}
|issue = [[Arcadius]]<br>[[Honorius (emperor)|Honorius]]<br>[[Pulcheria (daughter of Theodosius I)|Pulcheria]]<br>[[Galla Placidia]]
|dynasty = [[Theodosian dynasty|Theodosian]]
|father = [[Count Theodosius|Theodosius the Elder]]
|mother = Thermantia
| religion = [[Nicene Christianity]]
|birth_date = {{Birth date|347|1|11|df=y}}
|birth_place = [[Coca, Segovia|Coca]], modern [[Spain]]
|death_date = {{Death date|395|1|17|df=y}} (aged 48)
|death_place = [[Milano|Mediolanum]]
|place of burial = [[Constantinople]], [[Eastern Roman Empire]]
}}
'''Теодосиј I''' ([[латински]]: ''Flavius ​​Theodosius'', [[грчки]]: ''Θεοδόσιος Α'' '), познат како Теодосиј Велики, бил римски император во периодот од [[379]] до [[395]] година. Тој е најдобро познат по наметнувањето на [[христијанство|христијанската религија]] и решителната забрана на сите други религии во империјата. Теодосиј е последниот римски император кој владеел со целата [[Римска империја]], откако ја обединил за последен пат, само неколку месеци пред неговата смрт во почетокот на [[395]] година. По неговата смрт, империјата засекогаш била поделена на два дела - источна и западна.