Разлика помеѓу преработките на „Теодосиј I“

Одземени 800 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
| починал-место= [[Милано]], денешна [[Италија]]
}}
'''Теодосиј I''' (латински: Flavius ​​Theodosius, на грчки: Θεοδόσιος Α '),познат како Теодосиј Велики, бил римски император во периодот од 379 до 395 година. Тој е најдобро познат по наметнувањето на христијанската религија и решителната забрана на сите други религии во империјата. Теодосиј е последниот римски император кој владеел со целата Римска империја, откако ја обединил за последен пат, само неколку месеци пред неговата смрт во почетокот на 395 година. По неговата смрт, империјата засекогаш била поделена на два дела - источна и западна.
 
'''Теодосиј I''' бил римски цар. Познат и како ''Флавијан Теодосиј ''. Со [[Римска империја|Римската империја]] управувал од [[379]] до [[395]] година. Роден е во денешна [[Шпанија]], и од мал бил голем приврзеник на [[православие|православното]] [[христијанство]]. Во [[379]] година станал император и постигнал големи успеси на бојното поле со [[готи|готите]]. Во негово време бил склучен т.н. ''foedus'' договор. Во црковното прашање, тој започнал борба за налагање и попчитување на решенијата од [[Прв вселенски собор|првиот вселенски собор]] во [[Никеја]]. Во [[381]] година бил свикан [[Втор вселенски собор|вториот вселенски собор]] во [[Константинопол]] на кој бил избран нов патријарх. Во [[313]] година, [[Константин I]] го издал т.н. [[Милански едикт]] според кој сите религии во империјата станале рамноправни. Во [[393]] година пак, тој ги забранил [[Олимписки игри|Олимписките игри]]. По неговата смрт во [[395]] година, империјата конечно била разделена на [[Византија|источна]] и [[Западна Римска империја|западна]].
 
{{Шаблон:Римски императори}}