Разлика помеѓу преработките на „Цариград“

Одземен 1 бајт ,  пред 5 години
Замена на Image:Byzantine_Constantinople_eng.png со Image:Byzantine_Constantinople-en.png (од страна на CommonsDelinker поради: File renamed: [[:commons:COM:FR#reasons|
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(Замена на Image:Byzantine_Constantinople_eng.png со Image:Byzantine_Constantinople-en.png (од страна на CommonsDelinker поради: File renamed: [[:commons:COM:FR#reasons|)
 
'''Константинопол''' ([[старогрчки јазик|старогрчки]]: Κωνσταντινούπολις, Константинуполис, или Πόλις, полис, на [[грчки јазик|грчки]]: Κωνσταντινούπολη, Константинуполи) бил престолнина на [[Римска империја|Римската империја]] ([[330]]-[[395]]), [[Византија]] ([[Источна римска империја]]) ([[395]]-[[1204]] и [[1261]]-[[1453]]), [[Латинска империја]] ([[1204]]-[[1261]]) и [[Османлиска империја]] ([[1453]]-[[1922]]). Официјално, од ''1930'' година, градот станал престолнина на новата [[Турција|Турска држава]] под името [[Истанбул]].
[[Податотека:Byzantine Constantinople eng-en.png|thumb|300px|Карта на Константинопол]]
Градот бил основан од страна на римскиот император [[Константин I Велики]] кој барал нова престолнина. Во неговата изградба учествувале над милион робови. Биле изградени големи и високи ѕидини кои придонесувале внатрешноста на градот да биде скоро недопирлива. Во продолжение на неколку векови, тој бил најголемиот град по жители со население од 12 000 000 жители<ref>[http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/1023189.stm BBC - Timeline: Turkey]</ref><ref>[http://concise.britannica.com/ebc/article-9368294/Istanbul Britannica, Istanbul]</ref><ref>[http://lexicorient.com/e.o/istanbul.htm Lexicorient, Istanbul]</ref> .