Разлика помеѓу преработките на „Мексико“

Додадени 29 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
|footnote7 =
}}
'''Мексико''', официјално '''Обединети Мексикански Држави''' [[науатлАцтечки јазик|ацтечки]] ''Mexihco Tlacetililli Tlahtohcayotl'' {{Audio-es|Estados Unidos Mexicanos|Es-mx-Estados Unidos Mexicanos.ogg}}) — [[федеративна]] [[уставна република]] во [[Северна Америка]]. На север се граничи со [[САД]]; на југ и на запад излегува на [[Тихиот Океан]], на југоистокот се граничи со [[Гватемала]], [[Белизе]] и [[Карипското Море]], а на истокот излегува на [[Мексиканскиот Залив]]<ref>Merriam-Webster's Geographical Dictionary, 3rd ed. Springfield, MA: Merriam-Webster, Inc.; p. 733</ref>. Мексико се простира на површина од 2 милиони километри квадратни ( повеќе од 760.000 милји<ref name="cia.gov">{{CIA World Factbook link|mx|Mexico}}</ref> ) со што е петта држава по големина во [[Америка]] според вкупната површина и [[14-тата најголема независна нација во светот]]. Со популација од 111 милиони граѓани го зазема [[11-тото место според густината на населението во светот]]<ref name="cia.gov"/> а тоа ја прави и [[најпопуларна Хиспанофонска држава]]. Мексико е федерација составена од [[31 држава]] и еден Федерален округ, главниот град Мексико Сити.
 
Во [[Предколумбиска Мезоамерика]] (територијата на којашто денес се простира Мексиско) многу од тамошните култури прераснале во напредни цивилизации како што биле: [[Олмеците]], [[Толтеците]], [[Теотиваканите]], [[Запотеците]], [[Маите]] и [[Ацтеките]] пред нивниот контакт со Европејците. Во 1521 година, [[Шпанија ја освоила]] и ја колонизирала [[територијата во Теночтитлан]], којашто била сметана за Вицекралство [[Нова Шпанија]]. Подоцна, истата територија била преименувана во Мексико веднаш по признавањето на [[независноста]] во 1821 година. Периодот по прогласувањето на независноста бил окарактеризиран со [[економска нестабилност]], [[Мексиканско-Американската Војна]], Обединетите Држави [[отстапиле дел од територијата на Мексико]], потоа со, [[Граѓанската војна]], со [[две кралства]] и [[една домашна диктатура]]. Домашната диктатура кулминирала со [[Мексиканската Револуција]] во 1910 година, а потоа и со продолжување на Уставот од 1917 година и откривање на тогашниот [[политички систем]] во државата. [[На изборите во 2000 година]] за првпат претседателството од [[Институционално-револуционерната партија]] го освои опозициската партија.
19

уредувања