Адам Смит: Разлика помеѓу преработките

Додадени 173 бајти ,  пред 7 години
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
 
== Дело ==
[[File:Smith - Inquiry into the nature and causes of the wealth of nations, 1922 - 5231847.tif|thumb|''Inquiry into the nature and causes of the wealth of nations'', 1922]]
 
Првата книга на Смит, која му донела известност, е ''Теорија на моралните чувства'' ([[1759]]). Смит оваа книга ја смета за свој основен труд, за кое последните години од неговиот живот ги посветува повторно на овој труд.
47

уредувања