Разлика помеѓу преработките на „Драган Богдановски“

Додадени 146 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
}}
 
'''Драган Богдановски''' (с. [[Клечовце]], [[Кумановско]], [[18 септември]] [[1929]] - Федериција[[Фетдериција]], [[Данска]], [[31 мај]] [[1998]]) бил еден од најпознатите македонски политички емигранти по [[1945]] година и еден од основачите на [[ВМРО ДПМНЕ]]. Богдановски 30 години бил во челните редови на патриотски настроената македонска емиграција.
 
== Биографија ==
 
=== Последни години ===
Умира на [[31 мај]] [[1998]] г. во [[воз]] (во местото [[Федериција]], [[Данска]]), на пат од Шведска во Германија. Погребан е во присуство на семејството и најблиските во Куманово на [[1 август]] [[1998]] г. Беше погребан на [[2 август]], на погребот учествуваа членовите на неговото семејство, неговите пријатели, општинските раководители на градот [[Ресен]] и само еден претставник од [[ВМРО ДПМНЕ]] <ref>[http://www.youtube.com/watch?v=0ectVkXWnWI&feature=related МРТВ, 2011, '''''"Жртви на комунистичкиот режим"''''' - 7 епизода]</ref>.
 
== Дејност ==
 
== Извор ==
* [http://www.mn.mk/istorija/155-dragan-bogranovski За Драган Богдановски] — „Македонска нација“]
 
== Наводи ==
{{reflistнаводи}}
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=046C13DB30D33B469BEA25AA06FBE7A8 Гојко Јаковлески „Да не го заборавиме Драган“]
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Богдановски, Драган}}
[[Категорија:Македонски политичари]]
[[Категорија:Дисиденти]]