Разлика помеѓу преработките на „Национална арена „Тоше Проески““

с
Изградбата на Градскиот стадион во денешната форма започнала во далечната 1978 година, кога започнала изградбата на јужната трибина. Истата била завршена за две години. По долг застој во реализацијата на проектот, во јануари 2008 година била урната старата северна трибина и започнала изградба на нова трибина. Изградбата на новата северна трибина се спровела според највисоките стандарди на [[ФИФА]]. Оваа трибина била пуштена во употреба на 2 август 2009. Потоа на 8 септември 2009 година започнала изградбата на источната и западната трибина. Кон крајот на 2009 година започнала и обновата на јужната трибина и истата била пуштена во употреба за потребите на натпреварот [[ФК Работнички|Работнички]]-[[ФК Ливерпул|Ливерпул]], кој се одиграл на 29 јули 2010<ref>[http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=F35C3E624A44E244A13A7720624E5B0B Утрински весник]</ref>. На 24 април 2011 во употреба биле пуштени источната и западната трибина со што целосно завршила првата фаза од реконструкцијата. Втората фаза опфаќала реконструкција на теренот и атлетската патека и истата отпочнала во септември 2011. Реконструкцијата завршила со уредувањето на подтрибинскиот простор. <ref>[http://www.sitel.com.mk/dnevnik/fudbal/otvorena-arenata-filip-vtori Сител Телевизија]</ref> Во септември 2013 започнала третата фаза од реконструкцијата, односно фасадното уредување и осветлување на арената. Новиот изглед на стадионот ќе овозможи и искристување на подтрибинскиот просор. Дел од овој простор ќе биде наменет за спортските федерации, а дел ќе се користи за комерцијална намена.<ref>[http://www.build.mk/?p=28408 Build.mk]</ref>
 
==Настани==
Во јуни 2015 година, УЕФА го избрала стадионот за да биде домаќин на [[2017 УЕФА Супер Куп|2017 УЕФА Супер Купот]].<ref>[http://www.uefa.com/uefasupercup/news/newsid=2262118.html Macedonia to host 2017 UEFA Super Cup] uefa.com 30 јуни 2015</ref><ref>[http://ekipa.mk/uefa-ofitsijalno-soopshti-super-kupot-vo-2017-na-natsionalnata-arena-filip-vtori/ УЕФА официјално соопшти: Супер купот во 2017 на арената „Филип Втори“!] ekipa.mk 30 јуни 2015</ref><ref>[http://ekipa.mk/ogromno-priznanie-za-makedonija-skopje-e-prv-grad-vo-regionot-so-natprevar-od-vakov-rang/ Огромно признание за Македонија: Скопје е прв град во регионот со натпревар од ваков ранг!] ekipa.mk 30 јуни 2015</ref><ref>[http://sportmedia.mk/fudbal/domashno-prvenstvo/konechno-vrven-fudbal-vo-zhivo-makedoncite-kje-mozhat-da-kupat-12000 12.000 Македонци ќе можат да купат билети за Суперкупот 2017! - See more at: http://sportmedia.mk/fudbal/domashno-prvenstvo/konechno-vrven-fudbal-vo-zhivo-makedoncite-kje-mozhat-da-kupat-12000#sthash.SzcgEr59.dpuf] sportmedia.mk 30 јуни 2015</ref>
== Галерија ==