Машка кошаркарска репрезентација на СССР: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-[[Category: +[[Категорија:))
сНема опис на уредувањето
| fiba_ranking = распадната<sup></sup>
| team colours = црвена, бела, сина
| joined_fiba = 19471923
| logo=||
| fiba_zone = ФИБА Европа
| national_fed = РусијаКошаркарска федерација на СССР
| coach = noneнема
| oly_appearances = 9
| oly_medals = [[Image:Gold medal.svg|16px]] ''злато'': 1972, 1988<br/>[[Image:Silver medal.svg|16px]] ''сребро'': 1952, 1956, 1960, 1964<br/>[[Image:Bronze medal.svg|16px]] ''бронза'': 1968, 1976, 1980|
| wc_appearances = 9
| wc_medals = [[Image:Gold medal with cup.svg|16px]] злато: 1967, 1974, 1982<br/>[[Image:Silver medal with cup.svg|16px]] сребро: 1978, 86, 1990<br/>[[Image:Bronze medal with cup.svg|16px]] бронза: 1963, 1970
| zone_championship = [[Европско првенство во кошарка|Евробаскет]]
| zone_appearances = 21
| zone_medals =[[File:Gold medal europe.svg|16px]] злато: [[Евробаскет 1947|1947]], [[Евробаскет 1951|1951]], [[Евробаскет 1953|1953]], [[Евробаскет 1957|1957]], [[Евробаскет 1959|1959]], [[Евробаскет 1961|1961]], [[Евробаскет 1963|1963]], [[Евробаскет 1965|1965]], [[Евробаскет 1967|1967]], [[Евробаскет 1969|1969]], [[Евробаскет 1971|1971]], [[Евробаскет 1979|1979]], [[Евробаскет 1981|1981]], [[Евробаскет 1985|1985]]<br /> [[File:Silver medal europe.svg|16px]] сребро: [[Евробаскет 1975|1975]], [[Евробаскет 1977|1977]], [[Евробаскет 1987|1987]] <br /> [[File:Bronze medal europe.svg|16px]] бронза: [[Евробаскет 1955|1955]], [[Евробаскет 1973|1973]], [[Евробаскет 1983|1983]], [[Евробаскет 1989|1989]]