Аспарух: Разлика помеѓу преработките

Одземени 859 бајти ,  пред 8 години
Одбиени последните 6 промени во текстот и вратена преработката 3072775 на Addbot
[непроверена преработка][проверена преработка]
с (Отстрането уредувањето на Raso mk (разговор), вратено на последната верзија на 87.126.0.66)
(Одбиени последните 6 промени во текстот и вратена преработката 3072775 на Addbot)
{{Инфокутија за личност |
име=КнезКан Аспарух|
портрет=KhanAsparuh.jpg|
опис=''споменик во Бугарија''<br />Творец и прв владетел на [[Бугарија|Дунавска Бугарија]] |
починал-дата= [[701]] |
починал-место= краj [[Днепар]], денес [[Украина]] |
}}'''Аспарух''' (околу [[640]]-[[701]]) е творецот и првиот владетел на [[Бугарија|Дунавска Бугарија]], којшто со 300.000-500.000 Прабугари (Уногундури)<ref>[http://www.promacedonia.org/vz1a/vz1a_b1_1.html Васил Н. Златарски. История на Първото българско Царство. Епоха на хуно-българското надмощие с. 188.]</ref><ref>Ал. Бурмов, Създаване на Българската дъжава с. 132.</ref><ref>[http://www.promacedonia.org/da/da_3_2.htm Образуване на българската [[народност]]. [[Димитър Ангелов]] (Издателство Наука и изкуство, „Векове“, София 1971) с. 203—204.]</ref> дошол од исток кон утоката на [[Дунав]], бегајќи од [[Хазари]]те, кои ја уништиле [[Голема Бугарија]].
Паисий во своата историjа го споменува кнезот Аспарух под името "Испор Цар", коjе се разбира како недоразумено четение израза "I SPQR Rex" <ref>https://bg.wikipedia.org/wiki/SPQR#/media/File:SPQRomani.svg</ref>. Това е Първи Римски (Италийски) легион, кой е станувал код деснио брег на Дунава или у Мизиjа (Северна Бугариа) <ref>https://en.wikipedia.org/wiki/Legio_I_Italica - Первьi Италийски легион</ref>.
Се разбира, дека Паисий го зове "Цар из перви италийски легион".
 
 
Откако ги покорил [[Словени|словенските племиња]] и ги разбил [[Византија|Византијците]], Аспарух ја создал првата држава на [[Прабугари]]те на [[Балканскиот Полуостров]] во [[681]] година со седиште во [[Плиска]], од кадешто подоцна ќе ги проширува границите на својата држава на просторот до [[Стара планина]]. Во „[[Именик на бугарските ханови]]„ Аспарух е наречен [[кнез]], но историчарите мислат дека оригиналната титула треба да е [[к(х)ан]]. Постои една теорија според која вистинското име на бугарскиот владетел e '''Батај''', a „''аспарух''“ е грчки [[изговор]] на титула во смисла на кнез.<ref>[http://www.kroraina.com/st_iordanov/asparuh.html За името на Аспарух - на бугарски]</ref>
Се смета дека Асапрух загинал во борба со Хазарите.
 
Аспарух бил од значајниот [[бољарин|бољарски]] род [[Дуло]], а татко му бил кнезот [[Кубрат]], основачот на Стара [[Велика Бугарија]]. Според легендата Аспарух имал уште 4 браќа - потврден е само [[Батбајан]], за [[Котраг]] се претпоставува дека доаѓа од името на бугарското племе [[Котраги]]; наспроти на хипотезите, нема никакви податоци [[Кубер]] (кой се селил у данашна Македониа со голем народ) и [[Алцек]] да се негови браќа.
 
== Литература ==
 
{{владетел почеток}}
{{владетел|[[Бугарски владетели|КнезКан на Бугарија]]|ок.[[680]]|[[701]]|-|[[Тервел]]}}
{{владетел крај}}
{{Шаблон:Бугарски владетели}}