Разлика помеѓу преработките на „Теорија“

Додадени 116 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Научен метод со помош на HotCat)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Зборот '''теорија''' потекнува од [[старогрчки|старогрчкиот]] збор ‘θεωρείν’, што значи ‘да се гледа на нешто’. Според некои извори, зборот често се користел во фрази како да се гледа на театарска сцена, што објаснува зошто некогаш зборот теорија се користи [[провизионално]] или не баш вистински.
 
[[Категорија:Философија на науката]]
[[Категорија:Научен метод]]
[[Категорија:Епистемологија]]
[[Категорија:Концепти]]
[[Категорија:Математичка терминологија]]