Разлика помеѓу преработките на „Клод Анри де Сен-Симон“

+појврска
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(+појврска)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{ПојВрска|Да не мислевте на [[Луј де Рувроа, војвода од Сен-Симон]]?}}
'''Клод Анри де Сен Симон''' (''Claude Henri de Saint-Simon'', [[17 октомври]] [[1760]] - [[19 мај]] 1825) бил француски [[социјалист]], [[утопист]] и [[философ]]. Без оглед на идеалистичкото сфаќање на силите на општествениот развиток, тој се доближи до материјалистичкото сфаќање на историјата.