Луј де Рувроа, војвода од Сен-Симон: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Луј де Рувроа, војвода Сен-Симон
Luj de Ruvroa, vojvoda Sen-Simon
 
Page d'aide sur l'homonymie Pour les autres membres de la famille, voir Maison de Rouvroy de Saint-Simon.
Page d'aide sur l'homonymie Pour les articles homonymes, voir Saint-Simon.
{{Инфокутија Писател
| name = Сен Симон
| caption =
| pseudonym =
| birth_name = Луј де РувруаРуврoа, (Видам од Шартр)
| birth_date = 16 јануари 1675
| birth_place = Париз, монархистичка Франција
 
 
'''Луј де РувруаРувроа, војвода од Сен-Симон''', роден во [[Париз]], на 16 јануари 1675 година, починат на 2 март 1755 година, припадник на француското [[благородништво]], прочуен по своите ''Мемоари'’ во кои го опишува животот на дворот во времето на [[Луј 14]] и на [[Регентство(1715-1723)|регентството]]. Син е на [[Клод РувруаРувроа]], војвода Сен-Симон за кого било создадено војводство во времето на Луј 13,во 1635 година<ref>{{harvsp|texte=Edition Pléiade des Mémoires|loc=Chronologie sommaire|p=LXXXI|id=VOLI}}</ref>, и за неговата втора жена [[Фамилија Л'Обеспин|Шарлота од Л’Обеспин]].
 
== Биографија ==
=== Младост ===
[[Слика:Portrait de Saint-Simon à 18 ans.jpg|vignette|left|300px|Француска школа од {{XVII век}}, портрет на Луј де Сен Симон, се припишува на Јасинт Риго ([[Музеј во Шартр]]).
Син единец на [[Клод РувруаРувроа]], [[војвода Сен-Симон]] и неговата втра жена [[FФамилија Л'Обеспин|Шарлота од Л’Обеспин]], роден е ноќта меѓу 15 и 16 јануари 1675 година. Уште во младоста добива титула [[видам]] од [[Шартр]]<ref>{{harvsp|texte=Mémoires|p=19|id=VOLI}}</ref>, од мајка си е строго и грижливо одгледан и воспитан да го почитува споменот на [[Луј XIII крал на Франција|Луј XIII или Луј Праведниот]]. Тој се спријателува со војводата од Шартр, идниот [[Филип од Орлеан(1674-1723)|регент]]. Друга личност која игра голема улога во неговиот живот е [[Арман Жан Ле Бутилие де Рансе|Рансе]], [[опат]] на оптијата [[Ла Трап|Ла Трап]], кој на Сен-Симон ќе му биде ментор по прашањата на религијата. Младото момче се занимава особено за [[историјата]], сака да чита мемоари кои ќе го « поттикнат да го опише тоа што го гледа сè со желба и надеж најдобро што може да го сфати времето во кое живее. »
 
Не ги запоставува ни физичките вежби, [[јавањето]] и [[мечувањето]], и покажува желба да служи во армијата. Во [[1691]] година, кога има 16 години, татко му, кој е веќе стар (86 години) и се сместува во еден скромен дом во Версај, успева да го воведе меѓу сивите [[мускетар|мускетари]]: му го претставуваат на [[Луј XIV]] со посредство на кралскиот хирург Марешал, пријател на Клод де РувруаРувроа, кралот прифаќа младото момче да служи во војска. Тој служи како командант на баталјон во [[1692]] година при [[Опсада на Намур(1692)|опсадата на Намур]], а во [[1693]] година и во [[битка кај Нервинден (1693)|битката кај Нервинден]]. По извесно време, [[Луј XIV|Луј XIV]] му ја доделува третата коњичка чета од [[регимент Ројал-Русијон|региментата Ројал-Русијон]]<ref name="Castelot">{{ouvrage|auteur=[[Alain Decaux]] et [[André Castelot]] |titre=Dictionnaire d'histoire de France|éditeur=Perrin|date=1981|passage=920|isbn=|lire en ligne=}}</ref>.
 
=== Полнолетство ===
753

уредувања