Разлика помеѓу преработките на „Сила“

Одземени 4 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
| derivations = '''F''' = ''[[маса|m]]'' [[забрзување|'''a''']]
}}
 
 
 
 
'''Силата''' ја создаваме со туркање или со потегнување. Силата дејствува врз определено тело на следните начини: