Разлика помеѓу преработките на „Сила“

Додадени 829 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Инфокутија физички единици мерки
| bgcolor = green
| name = Сила
| image = [[File:Force examples.svg|200px]]
| caption = Силите се објаснуваат како поттурнување или повлекување на одредено тело. Оваа појава може да биде предеизвикана од [[гравитација]]та, [[магнетизам|магнетизмот]], или некое друго дејство кое може да предизвика забрзување.
| basequantities = 1 [[килограм|kg]]·[[метар|m]]/[[секунда|s]]<sup>2</sup>
| unit = [[њутн (единица)|Њутн]]
| symbols = ''F'', '''F'''
| derivations = '''F''' = ''[[маса|m]]'' [[забрзување|'''a''']]
}}
 
 
 
 
'''Силата''' ја создаваме со туркање или со потегнување. Силата дејствува врз определено тело на следните начини: