Разлика помеѓу преработките на „Диригент“

Додаден 161 бајт ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Диригент''' е лице кое преку одередни психо-физички активност (движење на рацете, изразот на лицето и очите), со движењапомош на или без [[диригентската палка]] управува со оркестарот, хорот(симфониски ансамблот,и опернатаоперски) или балетнатахорскиот трупаансамбл. Освен со ритамот диригентот управува преку знаци со динамичките ефекти, забавувања и паузи.Тој се грижи за техничкото совршенство и се стреми на колективот од исполнители да им го предаде своето разбирање за делото.
{{Музика-никулец}}
 
39

уредувања