Разлика помеѓу преработките на „Грклан“

Додадени 42 бајти ,  пред 4 години
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
 
[[Слузокожа]]та што го обложува гркланот формира парни набори - [[гласни жици]]. Гласот се генерира преку вибрациите на гласните жици кога [[воздух]]от струи низ нив. Артикулацијата на гласот се контролира преку движењето на [[Јазик (биологија)|јазикот]], [[заби]]те и [[Усна|усните]].
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Систем за дишење]]