Разлика помеѓу преработките на „Јазик (орган)“

Додадени 42 бајти ,  пред 5 години
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
Јазикот освен што учествува во [[ингестија]]та и мешањето на [[храна]]та, тој е сетило за вкус и орган за артикулација на [[говор]]от.
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Систем за варење]]
[[Категорија:Мускулен систем]]