Мочовод: Разлика помеѓу преработките

Додадени 42 бајти ,  пред 7 години
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
'''Мочовод''' ('''уретер''') е парен цевчест орган од [[уринарниот систем]] кој се протега од врвот на [[бубрежна карлица|бубрежната карлица]] до [[мочен меур|мочниот меур]]. Кај возрасни, мочоводите вообичаено се долги 25-30 cm, со дијаметар од ~3–4 mm. Според локализацијата, мочоводот се дели на два дела: абдоминален и карличен дел.
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Систем за излачување]]