Разлика помеѓу преработките на „Планина“

Додадени 42 бајти ,  пред 5 години
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
с
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
Во текот на долгата [[Геологија|геолошка]] историја на Земјата имало четири големи ''орогенски циклуси'' (од [[Грчки јазик|грчки]] ''oros''=гора и ''genesis''=создавање). Како резултат на овие циклуси дошло до создавањето на постојните планини. Последниот од овие циклуси е ''[[орогонија алпина]]'', зошто од него се создадени [[Алпи]]те во [[Европа]], како и денешната структура на [[Анди]]те во [[Јужна Америка]] или [[Карпести Планини|Карпестите Планини]] во [[Северна Америка]].
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Планини|*]]