Разлика помеѓу преработките на „Реторика“

Додадени 42 бајти ,  пред 6 години
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
'''Реторика''' (од грчки ρήτωρ, rhêtôr, "оратор, говорник") е една од трите првични [[либерални уметности]] или trivium (другите две члена се [[дијалектика]] и [[граматика]]). Во текот на својата историја долга 2500 години, поимот се користи да означува многу нешта, но под реторика денес се мисли на уметноста на убедување преку [[јазик]]. Реторика може да обележува начин на кој поединец се надоврзува на одредена тема или [[идеја]] со цел да го убеди другиот.
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Реторика| ]]
[[Категорија:Применета лингвистика]]