Разлика помеѓу преработките на „Молекуларна биологија“

embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q7202 (translate me))
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
'''Молекуларната биологија''' ги проучува основните појави на [[живот]]от ([[метаболизам]], [[наследност]], [[надразливост]]) на ниво на [[молекул]]и што ја градат [[клетка]]та. Полето на молекуларната биологија се преклопува со полињата на интерес на биологијата и хемијата, особено со генетиката и биохемијата.
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Молекуларна биологија]]