Динамичен систем: Разлика помеѓу преработките

Додадени 42 бајти ,  пред 7 години
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 25 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q638328 (translate me))
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
Динамичен систем, зададен во тополошкото пространство <math>X</math>, се нарекува изразот <math>g\colon R\times X\to X</math> од видот <math>g(t,x)=g^{t}x</math> (<math>t\in R</math> и <math>x\in X</math>), кој е диференцијален израз, при што <math>\{g^{t}\}</math> образува група на преобразба на тополошкиот простор <math>X</math>. Последното означува дека <math>g^{0}</math> е идентитетскиот одраз на просторот <math>X</math> и дека секои <math>s</math>, <math>t\in R</math> го исполнуваат идентитетот <math>g^{t}\circ g^{s}=g^{t+s}</math>.
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Динамични системи| ]]
[[Категорија:Теорија на системите]]