Разлика помеѓу преработките на „Индиска книжевност“

embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
с (Bot: Migrating 27 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q622237 (translate me))
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
Во оваа индиска литература, со своите прилози се истакнале [[Махатма Ганди]] и [[К.М. Мунши]]. Може да се каже дека модерните индиски писатели, за разлика од оние до крајот на [[Прва светска војна|Првата светска војна]], се повеќе ја напуштаат темата за индиското минато и [[митологија]], и како Прем Чанд, и [[Мулк Раџ Ананд]] наоѓа свежи извори во секојдневниот живот на селанецот и граѓанинот, во нивните проблеми, борби, во настанувањето на индиската работничка класа, која со индустријализацијата на земјиштето станува се побројна.
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Индиска литература]]