Разлика помеѓу преработките на „Катарска крстоносна војна“

embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
 
'''Катарска крстоносна војна''' ([[1209]]–[[1229]]) е 20-годишна воена операција, којашто била започната од страна на Римската католичка црква со цел да се уништи ереста на катарите во [[Лангдок]]. Нејзината историската важност се должи на неколку причини: насилието е доста големо дури по средновековните мерки; црквата предлага законска одобрена власт над освоените земји на благородниците од Северна [[Франција]] и кралот на Франција, при што кон Франција се присоединуват реони, кои во тоа време имале блиски врски со [[Каталонија]].
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Крстоносни војни]]
[[Категорија:Крстоносните војни во 13 век]]