Јомкипурска војна: Разлика помеѓу преработките

Додадени 42 бајти ,  пред 7 години
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
сНема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
'''Јомкипурска војна''' ('''Октомвриска војна''') — воен конфликт од [[1973]] година помеѓу [[Египет]] и [[Сирија]] од една и [[Израел]] од друга страна. Војната е наречена по самиот ден на започнување на конфликтот — [[Јом кипур]], најголемиот еврејски пазник, и самата таа е неочекувана од страна на израелците. Војната завршува со посредство на [[САД]].
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Историја на Израел]]
[[Категорија:Историја на Египет]]