Разлика помеѓу преработките на „Алитерација“

Додадени 42 бајти ,  пред 6 години
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
с (Bot: Migrating 52 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q484495 (translate me))
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
 
Во песната „[[Ѕвона]]“ од [[Матеја Матевски]] се употребени многу зборови со гласовите: [[ѕ]], [[з]], [[ж]], [[с]], за да го приближи ѕвонењето и преку звукот на зборовите, а не само преку нивното значење.
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Стилски фигури]]
[[Категорија:Македонски јазик и литература]]