Лудвиг II (Баварија): Разлика помеѓу преработките

embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 47 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q44039 (translate me))
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
'''Лудвиг II''', Лудвиг Фридрих Вилхелм; исто така познат како „Лудиот крал Лудвиг“ ({{роден на|25|август|1845}} - {{починал на|13|јуни|1886}}) бил крал на [[Баварија]] (денешна [[Сојузни републики во Германија|германска сојузна република]]) од 1864 до неговата смрт. Тој изградил неколку интересни замоци водејќи се по своите каприци од кои најпознат е замокот [[Нојшванштајн]] во Баварија.
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Кралеви на Баварија]]
[[Категорија:Ексцентрици]]