Разлика помеѓу преработките на „Светец“

Додадени 42 бајти ,  пред 4 години
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
с (Bot: Migrating 69 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q43115 (translate me))
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
Со развојот на христијанството значењето на зборот се променило и често се користи за ознака на одредени личности кои претставуваат пример за следење во верата, кои се почитуваат како инспирација за другите христијани.
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Светци| ]]