Разлика помеѓу преработките на „Откровение на Јован“

embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
с (Removing Link FA template (handled by wikidata))
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
Откровението е предмет на дискусии и различно толкување на голем број истражувачи и теолози. Самото послание зборува за второто доаѓање на Исус Христос и исполнувањето на божјиот план за победата над злото. Откровението било наменето за христијаните кои биле постојано прогонувани во империјата.
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Книги од Новиот Завет]]
[[Категорија:Чуда од Новиот Завет]]