Разлика помеѓу преработките на „Композитор“

Додадени 42 бајти ,  пред 5 години
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
с (Bot: Migrating 81 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q36834 (translate me))
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
Нивото на разлика помеѓу композиторите и музичарите исто така зависи од одредени параметри. На пример за време на класичниот музички период во [[Европа]], функцијата на композитор и музичар не се разликувала драматично. Со текот на времето пишаните нотации на композиторите почнале да стануваат стриктно правило од кое музичарите не смееле да прават варијации.
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Музика]]